Bdent logo

Paradontologija je grana stomatologije koja se bavi proučavanjem i liječenjem potpornih struktura zubi. U potporne strukture zubi ubrajaju se zubno meso, kosti te vezivna tkiva. Te su strukture podložne djelovanju bakterija i kiselina koje nastaju u oralnoj šupljini, ali i genetskim i hormonskim uzročnicima.

Paradontoza je bolest koja uzrokuje propadanje potpornih struktura zubi, a u uzročnike paradontoze ubrajaju se genetika, hormoni i bakterije koje nastaju uslijed neodgovarajuće oralne higijene i nepravilne ishrane. Ova bolest može dovesti do ispadanja zubi. Vrlo je ozbiljna pa je važno obratiti pažnju na njezine simptome.

Simptomi paradontoze:

  • otečene i osjetljive desni
  • crvenilo i krvarenje desni
  • bolno zubno meso, pokretljivost zubi
  • spuštanje zubnog mesa
  • neugodan zadah

Savjet: Ako primijetite bilo koji od ovih simptoma, odmah posjetite stomatologa.

Paradontoza ima nekoliko stadija:

  • gingvitis – upala zubnog mesa koja je prvi stadij paradontoze; ako se gingivitis ne liječi, može se pretvoriti u paradontitis
  • paradontoza
  • uznapredovala paradontoza

Napomena: Simptomi paradontoze nisu jako intenzivni pa je potrebno obratiti posebnu pažnju na njih i redovito održavati oralnu higijenu kako bi se bakterijski uzročnici minimizirali.

Pitali ste nas:

Imam osjetljive i bolne desni, ali ne krvare. Trebam li sumnjati na paradontozu?

Ako su vam desni osjetljive i bolne, ali ne krvare, to ne isključuje razvoj paradontoze. Vjerojatno je riječ o gingivitisu, odnosno upali zubnog mesa, što je prvi stadij paradontoze. Preporučujemo da što prije posjetite stomatologa kako bi se utvrdilo stanje potpornih struktura zubi i odredio plan liječenja.

Imam genetske predispozicije za paradontozu, ali nemam nikakvih drugih simptoma. Što trebam napraviti?

U slučaju da postoje genetske predispozicije, ali simptomi paradontoze nisu prisutni, preporučujemo preventivni posjet stomatologu kako bi se utvrdilo stanje potpornih struktura zubi. Simptomi paradontoze mogu biti blagi pa je prevencija najbolje rješenje u ovakvim slučajevima.

Što uključuje pravilna oralna higijena?

Pravilna oralna higijena uključuje redovito četkanje i njegu zubi, ali i čišćenje i poliranje zubi svakih šest mjeseci te redovite posjete stomatologu.

EU logo

Financira Europska unija – NextGenerationEU. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.