Vađenje (operacija) umnjaka

Vađenje umnjaka

Što su umnjaci zubi i kada ih je potrebno vaditi?

Umnjaci zubi su posljednji zubi u nizu i obično izbijaju između 17. i 25. godine. Ako uzrokuju bol, infekcije ili rastu nepravilno, možda će biti potrebno kirurško vađenje umnjaka. Vađenje umnjaka nije uvijek nužno, ali ako su problematični, preporučuje se operacija umnjaka u Zagrebu.

Procedura kod operacije umnjaka

Postupak operacije umnjaka obuhvaća sljedeće korake:

  • Priprema prije vađenja umnjaka: stomatolog ili oralni kirurg obavlja detaljan pregled i snimke zuba kako bi procijenio položaj umnjaka.
  • Izrezivanje i otkrivanje umnjaka: Kirurg pravi rez u desni kako bi otkrio umnjak. Ako je umnjak zakovan ili djelomično izbijen, može biti potrebno seciranje desni ili kosti da bi se omogućio pristup zubu, postupak poznat i kao alveotomija zuba.
  • Uklanjanje umnjaka: Umnjak se pažljivo uklanja, a u nekim slučajevima zub se može podijeliti na manje dijelove radi lakšeg vađenja.
  • Čišćenje i šivanje: nakon vađenja, područje se čisti i šiva. Šavovi mogu biti resorptivni i ne zahtijevaju skidanje.

Koliko traje operacija umnjaka i je li boli?

Operacija umnjaka obično traje između 30 minuta i 1 sata, ovisno o složenosti slučaja. Zasigurno se pitate boli li vađenje umnjaka? Za vrijeme postupka, pacijent ne osjeća bol jer se koristi lokalna anestezija, anestezija ili sedacija. Nakon operacije, može se javiti bol, oteklina i nelagoda koja se obično može kontrolirati anelgeticima i hladnim oblozima.

Vađenje umnjaka

Oporavak nakon vađenja umnjaka

Oporavak nakon vađenja umnjaka traje obično 1 do 2 tjedna. Pacijent može osjetiti bol, oticanje i modrice. Važno je slijediti upute stomatologa, izbjegavati čvrstu hranu i održavati oralnu higijenu kako bi se osigurao brži oporavak.

Postoje li komplikacije nakon vađenja umnjaka?

Komplikacije nakon vađenja umnjaka su moguće, uključujući sljedeće:

  • Infekcija koja može nastati u rupi nakon vađenja, uz simptome poput crvenila, oteklina i bola.
  • Krvarenje koje može biti povremeno ili može doći do produljenog krvarenja.
  • Suho alveolitis je bolna praznina koja nastaje kada krvni ugrušak ne nestane ili se rasprši, uzrokujući intenzivnu bol.
  • Oštećenja okolnih struktura poput susjednih zuba, korijena ili živaca do kojih dolazi u rijetkim slučajevima.
  • Otekline i modrice su normalni simptomi koji obično nestaju unutar nekoliko dana.

Tijekom oporavka je važno pratiti upute stomatologa i javiti se ako primijetite neuobičajene simptome.

Kolika je cijena za vađenje umnjaka?

Cijena vađenja umnjaka dosta ovisi o složenosti slučaja i vrsti zahvata. Za točan uvid u cijenu i preporuke za vaš specifičan slučaj, zakažite pregled u B.Dent ordinaciji. Naš stručni tim rado će vam pomoći i pružiti sve potrebne informacije.

EU logo

Financira Europska unija – NextGenerationEU. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.